A brit médiahatóság, az Ofcom megerősítette, hogy a weboldalaknak módosítaniuk kell az algoritmusokat, amelyek a fiatalok számára ajánlják a tartalmakat, valamint szigorúbb életkor-ellenőrzéseket kell bevezetniük, különben súlyos bírságokra számíthatnak. Az Ofcom „Gyermekvédelmi Kódexei”, amelyek végleges verziói most jelentek meg, „átfogó új védelmeket” ígérnek. Azok a platformok, amelyek pornográf tartalmakat közvetítenek, vagy olyan anyagokat kínálnak, amelyek önkárosításra, öngyilkosságra vagy evési zavarokra ösztönöznek, kötelesek lesznek hatékonyabb intézkedéseket hozni a gyermekek hozzáférésének megakadályozására.
Dame Melanie Dawes, az Ofcom igazgatója a BBC Radio 4 „Today” műsorában elmondta, hogy ez „átfogó változást” jelent, azonban a kritikusok szerint a korlátozások nem elégségesek, és „keserű pirulát” jelentenek. Ian Russell, a Molly Rose Alapítvány elnöke, amelyet lánya emlékére alapított, aki 14 évesen öngyilkosságot követett el, kifejezte csalódottságát a kódexek ambíciójának hiánya miatt. Dawes azonban hangsúlyozta, hogy az életkor-ellenőrzések első lépésként szolgálnak, mivel „ha nem tudjuk, hol vannak a gyermekek, akkor nem tudunk nekik más élményt nyújtani, mint a felnőtteknek”.
Bár Dawes elismerte, hogy egyes cégek „egyszerűen nem értik, vagy nem akarják megérteni” a helyzet fontosságát, hangsúlyozta, hogy a Kódexek jogi erővel bírnak. „Ha a brit közönséget szeretnék szolgálni, és különösen, ha az aluliaknak szánt szolgáltatásokat kívánnak nyújtani, akkor meg kell változtatniuk, hogyan működnek ezek a szolgáltatások” – mondta. Victoria Baines, a Facebook korábbi biztonsági tisztviselője a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy ez „a helyes irányba tett lépés”.
Peter Kyle technológiai miniszter azt hangsúlyozta, hogy a szabályok kulcsa az algoritmusok kezelése, amelyek meghatározzák, hogy a gyermekek milyen tartalmakat látnak online. „A legtöbb gyerek nem keresi ezt az anyagot, hanem egyszerűen megjelenik a hírfolyamaikban” – mondta a BBC Radio 5 Live-nak. Kyle említette, hogy külön vizsgálja a közösségi média kijárási tilalmát a 16 év alattiak számára, de nem kíván „olyan intézkedést hozni, amely mélyreható hatást gyakorol minden egyes gyermekre az országban anélkül, hogy biztosítaná, hogy a bizonyítékok alátámasztják azt”.
Az új szabályok a platformok számára az Online Safety Act keretein belül parlamenti jóváhagyásra várnak. Az Ofcom szerint több mint 40 gyakorlati intézkedést tartalmaznak, amelyeket a technológiai cégeknek be kell tartaniuk. Ha a cégek nem tartják be a szabályokat, az Ofcom kijelentette, hogy „joga van bírságokat kiszabni, és – nagyon súlyos esetekben – bírósági végzést kérni, hogy megakadályozza a weboldal vagy alkalmazás elérhetőségét az Egyesült Királyságban”.
A gyermekjóléti szervezet, az NSPCC széles körben üdvözölte a Kódexeket, nevezve őket „fordulópontnak a gyermekek online biztonsága szempontjából”. Ugyanakkor kérik, hogy az Ofcom menjen tovább, különösen a titkosított üzenetküldő alkalmazások esetében, ahol a platformok nem látják, hogy mi kerül elküldésre. A közelmúltban David Brennan, 41 éves férfi, aki több fiatal lányt célozott meg, zsarolta őket, hogy küldjenek neki explicit képeket. Az 13 és 15 év közötti lányok körében minden ötödik, míg a fiúk körében ez az arány minden tizedik volt, ami komoly aggodalomra ad okot.
Ellen Roome, aki egy szeretett hozzátartozó halála után szeretné, ha a családok hozzáférhetnének a felhasználói adatokhoz, a 2024-es nyári zavargásokra hivatkozva hangsúlyozta, hogy a szabályozónak nincsenek megfelelő eszközei a vírusos félretájékoztatás megakadályozására. Leanne Ekland, Max Dixon édesanyja, akinek fiát megölték, szintén megosztotta, hogy egy videó, amelyet fia gyilkosának börtönből közzétett, „nem mutatott megbánást”. Az új szabályozás bevezetése tehát nemcsak szükséges, hanem sürgető is, hogy a fiatalok online védelmét hatékonyan szavatolni lehessen.