Butch és Suni űrhajósok végre hazatértek

Kilenc hónapnyi űrutazás után a NASA asztronautái, Butch Wilmore és Suni Williams végre hazatértek a Földre. A SpaceX kapszulájuk gyors és látványos visszatérést hajtott végre a Föld légkörébe, majd négy ejtőernyő nyílt ki, hogy biztosítsa a lágy vízbe érkezést Florida partjainál. A vízben egy delfin csapat úszott körülöttük, ami még különlegesebbé tette a landolást. A mentőhajó hamarosan kiemelte a kapszulát a vízből, és az asztronauták boldogan integettek, miközben segítettek nekik a kabin kinyitásában, mellette Nick Hague asztronauta és Aleksandr Gorbunov kozmonauta is. Steve Stich, a NASA kereskedelmi űrhajózási programjának vezetője a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a legénység jól van, és az események gyorsan pörögtek, hiszen az eredetileg nyolc napra tervezett küldetés most véget ért.

A küldetés jelentős csúszást szenvedett el, mivel a Butch és Suni által használt űrhajó, a Starliner, technikai problémák miatt nem tudta visszahozni őket a Földre. Az űrhajó végül üresen, szeptember elején tért vissza a Földre, ami azt jelentette, hogy az asztronautáknak új szállítóeszközt kellett találniuk a hazautazáshoz. A NASA végül a következő ütemezett SpaceX repülés mellett döntött, amely szeptember végén érkezett az International Space Stationra (ISS). Ez a kapszula két asztronautával indult, így két helyet biztosított Butch és Suni számára a visszatéréshez. Az egyetlen hátrány az volt, hogy a küldetés eredetileg hat hónapra volt tervezve, így az asztronauták hazatérése jelentősen elhúzódott.

Butch és Suni a vártnál hosszabb időt töltöttek az űrben, de ezt pozitívan élték meg. Számos kísérletet végeztek el az ISS fedélzetén, és űrsétákat is végrehajtottak, melyek során Suni megdöntötte a női űrhajósok közül a legtöbb időt eltöltő űrsétás rekordját. Karácsonykor a csapat Mikulás sapkát és rénszarvas agancsot viselt, így egy vidám üzenetet küldtek az ünnepekre, amelyet eredetileg otthon terveztek tölteni. Bármennyire is mondták őket „megszorult” asztronautáknak, valójában sosem voltak valóban elzárva, hiszen a küldetésük alatt mindig voltak űrhajók, amelyek az ISS-hez csatlakoztak, hogy szükség esetén hazavigyék őket és a fedélzeten lévő többi embert.

Most, hogy az asztronauták visszatértek, hamarosan a NASA Johnson Űrközpontjába viszik őket Houstonba, Texas államba, ahol orvosi szakemberek ellenőrzik őket. A hosszú távú űrutazások komoly hatással vannak a testre; az asztronauták csonttömeget veszítenek, izomgyengeséggel küzdenek, és a vérkeringésük is megváltozik. A folyadékeltolódások a látásra is hatással lehetnek. A testnek sok időbe telik, míg visszaáll a normál állapotába, ezért Butch és Suni egy kiterjedt edzéstervet kapnak, hogy újra alkalmazkodjanak a gravitációval rendelkező élethez. Tim Peake brit asztronauta elmondta, hogy a visszatérés első napjai különösen megterhelők lehetnek. „A tested nagyszerűen érzi magát, úgy tűnik, mintha nyaralnál” – mondta a BBC-nek. „A szívednek könnyű dolga van, az izmaid és csontjaid is jól érzik magukat. Úszkálhatsz az űrállomáson ebben a csodálatos súlytalanságban. De fontos, hogy tartsd a mozgásrendelkezéseket, mert nem az űrben kell fitten maradnod, hanem amikor visszatérsz a Föld kemény gravitációjával rendelkező környezetébe.”

Butch és Suni az űrben adott interjúikban elmondták, hogy jól felkészültek a hosszabb küldetésre, de voltak dolgok, amiket nagyon vártak a hazatérésük után. Suni Williams a CBS-nek mesélte, hogy alig várja, hogy láthassa a családját, a kutyáit, és hogy újra beleugorhasson az óceánba. „Nagyon jó érzés lesz visszatérni a Földre és érezni a Földet” – tette hozzá. Az asztronauták hazatérése tehát nemcsak a küldetés végét jelenti, hanem egy új kezdetet is, amely tele van családi ünnepekkel és élményekkel, amelyeket az űrben töltött hónapok során elhalasztottak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0mw221z2yyo

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük