Két embert tartóztattak le Ukrajnában a gyanús magyar kémkedési ügy miatt

Ukrajna legújabb hírei szerint a magyar állam által működtetett kémhálózatot fedeztek fel, amely a két ország közötti határ mentén Ukrajna védelmi rendszereiről kívánt információkat gyűjteni. Az ukrán biztonsági szolgálat, az SBU közleménye alapján két feltételezett magyar kém, akiket a vád szerint a magyar katonai hírszerzés irányított, őrizetbe került. Az SBU kijelentette, hogy ez volt az első alkalom Ukrajna történetében, hogy egy magyar katonai hírszerző hálózatot lepleztek le, amely az ukrán állam ellen irányuló kémkedési tevékenységet folytatott.

Peter Szijjártó, Magyarország külügyminisztere a vádakat óvatosan kezelendő propagandának nevezte, amíg hivatalos információ nem áll rendelkezésre. Az ATV magyar televíziócsatornán adott interjújában kifejtette, hogy Ukrajnában gyakran alkalmaznak „anti-magyar propagandát”, amely sok esetben valótlan információkon alapul. Bár nem tagadta meg közvetlenül a vádakat, Szijjártó pénteken bejelentette, hogy két ukrán diplomát kiutasítottak Budapestről.

Magyarország az Európai Unió és a NATO tagja, mindkét szervezet szoros szövetségese Ukrajnának. Azonban Viktor Orbán, Magyarország miniszterelnöke, az ukrán orosz invázió óta többször is Oroszország mellé állt. Az SBU állítása szerint a kémhálózat célja a légvédelmi rendszerek helyének és számának, valamint a rendvédelmi tisztviselők és járműveik információinak összegyűjtése volt a nyugati Kárpátalján. Ez a terület 137 kilométeres határral osztozik Magyarországgal.

A hírszerzők emellett a helyi lakosság közérzetéről is információkat gyűjtöttek, hogy előre jelezzék a lakosság reakcióját egy esetleges magyar katonai beavatkozás esetén. Az SBU nem utalt arra, hogy a kémkedés célja Oroszország érdekeit szolgálta volna. Az őrizetbe vett férfi és nő, akiket „árulóknak” neveztek, korábbi ukrán katonák, és állítólag egy magyar hírszerző tiszt irányítása alatt álltak. Az SBU tájékoztatása szerint a férfi átlépte a határt Magyarországra, hogy jelentést tegyen a felügyelőjének, aki pénzt és kommunikációs eszközt biztosított számára.

A hírszerzőket otthonaikban fogták el, és a hatóságok telefonokat, valamint egyéb bizonyítékokat foglaltak le, amelyek a kémkedésre utalnak. A gyanúsítottak hazaárulással vádolják őket, ami akár életfogytiglani börtönbüntetést is vonhat maga után. A Magyarország és Ukrajna közötti kapcsolatok az orosz invázió kezdete óta feszültek. Orbán kormányának törekvései között szerepelt az EU segélycsomagjainak blokkolása Ukrajna számára, a orosz olaj és gáz ellen bevezetett szankciók ellenállása, valamint Ukrajna EU-tagságának megakadályozása.

Magyarország 1999 óta a NATO tagja, viszont Orbán autoriter vezetővé válásával a politikája gyakran ütközött a nyugati álláspontokkal. Orbán kormánya az egyetlen olyan európai kormányok közé tartozik, amely a háború után is szoros kapcsolatokat tart fenn Oroszországgal. Az ukrán hatóságok által leleplezett kémkedési ügyek, és a kémhálózat léte önállóan viszonylag kisebb eseménynek tűnik, hiszen Ukrajna Magyarországgal közös határszakasza távol esik a harcok frontvonalaitól. Ez a helyzet nem befolyásolja jelentősen a kelet- és délkelet-ukrajnai területeken zajló harcokat, ahol Oroszország körülbelül 20% -át ellenőrzi az ukrán területnek.

Ugyanakkor Oroszország, amely rakétákkal és drónokkal célozza meg Ukrajna különböző részeit, valószínűleg érdeklődik a katonai eszközök helye iránt. Sir Ben Wallace, az Egyesült Királyság korábbi védelmi minisztere a BBC rádióban elmondta, hogy ez nem az első alkalom, amikor Ukrajna Magyarországot aláásó tevékenységgel vádolja. Hangsúlyozta, hogy a mostani eset komolyabb, mivel a célpontok katonai jellege érzékenyebb, mint korábban. Kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy ki lehet a végső címzettje az Ukrajna területén gyűjtött információknak.

A helyzet tovább bonyolódik, mivel az SBU bejelentése azon a napon történt, amikor Robert Fico, egy másik NATO-tagország, Szlovákia miniszterelnöke Moszkvában volt, hogy részt vegyen Vlagyimir Putyin győzelmi parádéján, mely a II. Világháborúban a náci Németország legyőzését ünnepli. Ahogy a NATO többi tagja igyekszik megőrizni az egységet Oroszország folytatódó inváziójával szemben, ez a legújabb hír nem lesz üdvözlendő. A legutolsó népszámlálás szerint körülbelül 150,000 magyar él Kárpátalján, és a múltban már voltak összetűzések Ukrajna és Magyarország között a magyar közösség nyelvhasználati jogairól és Orbán identitásépítő politikájáról a területen.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy8dx16q3nzo

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük