Starmer reagálása Trump vámjaira: lassítás és gyorsítás egyszerre

A brit kormány, élén Sir Keir Starmer miniszterelnökkel, izgalmas és feszültségekkel teli időszakot él át, miközben a globális kereskedelmi viszonyok drámaian megváltoznak. Az Egyesült Államok és Kína között kibontakozó kereskedelmi háború nemcsak a két ország gazdaságát érinti, hanem jelentős hatással van az Egyesült Királyságra is. Az amerikai elnök, Donald Trump, nemrégiben bejelentette, hogy 10%-os vámot vezet be az összes importtermékre, így a brit árukra is, míg Kína válaszlépésként saját vámokat vezetett be. A helyzet komolyságát jól érzékelteti, hogy a brit kabinet tagjai, köztük a pénzügyminiszter és az üzleti titkár, mindennapjaikat a válság kezelésére összpontosítják.

A miniszterelnök, aki a vidéki lakóhelyén, Chequersben tölti a hétvégét, folyamatosan telefonál, próbálva kapcsolatot tartani az amerikai tárgyalókkal. A közelmúltban Trump egy lehetséges kereskedelmi megállapodásról beszélt, amely kivonhatná az Egyesült Királyságot a vámok terhe alól, de azóta a tárgyalások stagnáltak. A brit kormány csapata, amely körülbelül húsz főből áll, már hónapok óta dolgozik a megállapodáson, de a közelmúlt eseményei miatt a helyzet drámaian megváltozott. A kormány szakértői között feszültség tapasztalható, mivel a választható lehetőségek egyre csökkennek.

A helyzet bonyolultságát növeli, hogy míg az Egyesült Államok a vámok bevezetésére készül, a brit kormány úgy tűnik, hogy nem kíván közvetlen válaszlépéseket tenni. A kabinet tagjai között elterjedt az a nézet, hogy a válaszok helyett inkább az üzleti közösséggel való kapcsolattartásra kell fókuszálniuk. A múltban tapasztalt negatív reakciók, például amikor a kormány megemelte a nemzeti biztosítási járulékokat, arra ösztönzik a döntéshozókat, hogy most óvatosabbak legyenek.

Bár a kormány tisztában van azzal, hogy a brit gazdaságot érinthetik a vámok, a kabinet tagjai egyelőre nem mutatnak hajlandóságot arra, hogy saját vámokat vezessenek be. A kormányforrások szerint a kabinet tagjai között az a vélemény uralkodik, hogy a munkahelyek megőrzése érdekében nem szabad hirtelen lépéseket tenni. Az üzleti szféra, legyen szó nagyvállalatokról vagy kisebb cégekről, eddig egyöntetűen azt hangoztatja, hogy a brit kormánynak nem szabad részt vennie a globális vámháborúban.

A brit kormány az utóbbi hetekben több forgatókönyvet is vizsgált, hogy felkészüljön Trump vámbejelentésére. A kabinet titkos bizottsága különböző lehetőségeket mérlegelt, de a tényleges válasz egyelőre elmaradt. A kormány most azt a stratégiát követi, hogy megkérdezi a vállalkozásokat, hogy szeretnék-e, ha a kormány később reagálna a vámokra, ami arra utal, hogy a kabinet nem siet a döntésekkel.

A kormányzati források arra is felhívták a figyelmet, hogy a helyzet bonyolultsága miatt a brit kormánynak nem szabad egyedül a vámokkal foglalkoznia. A kabinet tagjai a meglévő terveik felgyorsításán dolgoznak, például a várva várt ipari stratégiát próbálják előre hozni. A pénzügyminiszter, Rachel Reeves, a közelmúltban azt javasolta, hogy a kormány által bejelentett kiadási tervből származó forrásokat mihamarabb mozgósítsák, hogy a brit gazdaságot erősíthessék.

Ezek a lépések arra utalnak, hogy a brit kormány nemcsak a vámokkal, hanem a gazdaság egészének megerősítésével is foglalkozik. A Brexit következményei mellett a globális kereskedelmi feszültségek kezelése is komoly kihívás elé állítja az Egyesült Királyságot. A kabinet tagjai folyamatosan azt hangoztatják, hogy sürgős lépésekre van szükség ahhoz, hogy a brit gazdaság versenyképes maradhasson a globális piacon.

Ahogy a tárgyalások folytatódnak, úgy tűnik, hogy a brit kormány számára a legfontosabb feladat az, hogy megtalálja a helyét a nemzetközi kereskedelmi rendszerben, és hogy képes legyen reagálni a folyamatosan változó körülményekre. A következő hetek kulcsfontosságúak lehetnek a brit gazdaság jövőjét illetően, és a kormány munkája során figyelembe kell vennie a helyi vállalkozások igényeit is. Az elkövetkező időszakban a brit kormánynak nemcsak a vámokkal, hanem a gazdaság élénkítésével is foglalkoznia kell, hogy a brit ipar sikeresen szembenézhessen a jövő kihívásaival.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük