A dél-ázsiai régióban egy újabb jelentős fegyverkezési verseny kezdődött, amely a drónok használatára összpontosít. Az India és Pakisztán közötti konfliktus már évtizedek óta tart, most azonban egy új szakaszba lépett, amelyben a két ország drónokat és más távirányítású fegyvereket használ a hadviselés során. A legfrissebb események során India azt állította, hogy Pakisztán drónokkal és rakétákkal támadta meg három katonai bázisát, míg Pakisztán azt válaszolta, hogy sikerült lelőnie 25 indiai drónt.
A konfliktus eszkalálódása különösen aggasztó, mivel mindkét ország nukleáris fegyverekkel rendelkezik. A Washingtoni kormány és más globális hatalmak máris a tartózkodásra szólították fel a feleket, figyelmeztetve a régió instabilitására. A drónok, amelyek csendesek, távolról irányíthatóak és nehezen észlelhetőek, új dimenziót adnak a harcnak. A drónok használatának növekedése nem csupán a hagyományos tüzérségi támadásokra vezethető vissza, hanem új taktikák megjelenését is eredményezheti.
A Pakisztáni hadsereg azt állította, hogy az indiai légicsapások következtében 36 ember vesztette életét, míg 57-en megsebesültek Pakisztánban és a pakisztáni-adminisztrálta Kasmírban. Ezzel szemben India arról számolt be, hogy 16 civil halt meg a pakisztáni tüzérség támadásában. India azzal védekezett, hogy rakétatámadásaik válaszlépések voltak egy indiai turisták ellen elkövetett merényletre, amelyet Pakisztán tagad.
A drónok bevezetése a modern hadviselésbe, különösen a precíziós csapások terén, új kihívások elé állítja a hadseregeket. A drónok képesek közvetlenül megcélozni a célpontokat, miközben elkerülik a manned légi járművek által jelentett kockázatokat. Az indiai hadsereg drónflottája főként izraeli gyártmányú felderítő UAV-kra épül, mint például a IAI Searcher és a Heron, emellett olyan loitering munitions-okat is alkalmaz, mint a Harpy és a Harop. A Harop különösen fontos, mivel képes precíziós csapásokra, így a jövő háborújának fontos eleme lehet.
Pakisztán drónflottája szintén jelentős, több mint ezer drónnal rendelkezik, amelyek között kínai, török és hazai gyártású modellek is találhatóak. A pakisztáni hadsereg már több mint egy évtizede integrálja a drónokat a hadműveleteibe, és tervezi a „loyal wingman” drónok fejlesztését is, amelyek a manned légi járművekkel együttműködve fokozhatják a hadviselés hatékonyságát.
A drónok és a modern hadviselés fejlődése lehetőségeket teremthet, de ugyanakkor újfajta feszültségeket is generálhat a konfliktusos környezetben. A hadműveletek során minden egyes lelőtt drón, minden egyes megsemmisített radar potenciális kiváltó oka lehet egy újabb összecsapásnak. A szakértők figyelmeztetnek, hogy a drónháború, amit jelenleg tapasztalunk, nem tartós, és könnyen egy szélesebb körű konfliktus előszobája lehet.
Az indiai védelmi elemzők szerint a drónok bevetése alacsonyabb szintű katonai opciót jelent, ami azt is jelzi, hogy a két ország között feszültségek vannak, de a helyzet még nem érte el a háború szintjét. A közelmúlt eseményei arra figyelmeztetnek, hogy a helyzet bármikor eszkalálódhat, és a nemzetközi közösségnek figyelemmel kell kísérnie a fejleményeket. Az indiai kormány drónokkal kapcsolatos stratégiája arra utal, hogy a jövőben egyre inkább támaszkodhatnak ezekre a technológiákra, ugyanakkor a pakisztáni válaszlépések is izgalmas kérdéseket vetnek fel a régió biztonságával kapcsolatban.