A kutatók legújabb felfedezései szerint az ugandai csimpánzok nem csupán az élelem beszerzésére, hanem gyógyulásuk elősegítésére is képesek növényeket használni. Az Oxfordi Egyetem tudósai és helyi munkatársai a Budongo-erdőben végeztek megfigyeléseket, amelyek során dokumentálták, hogy a csimpánzok különféle gyógynövényeket alkalmaznak sebeik és sérüléseik kezelésére, mind saját magukon, mind pedig egymáson. A kutatás folytatja azt a tavalyi felfedezést, miszerint a csimpánzok bizonyos növényeket keresnek fel, hogy önállóan gyógyítsák magukat. A tudósok évtizedek óta gyűjtött megfigyeléseket használtak fel ahhoz, hogy összeállítsanak egy katalógust arról, hogyan alkalmazzák a csimpánzok a „forest first aid”, azaz az erdei elsősegélynyújtás különböző formáit.
Elodie Freymann, a kutatás vezetője elmondta, hogy a csimpánzoknak „egy teljes viselkedési repertoárjuk van, amelyet akkor használnak, amikor betegek vagy sérültek az erdőben – hogy magukat kezeljék és fenntartsák a higiéniai állapotukat.” A kutatók megfigyeltek olyan eseteket, amikor a csimpánzok növényeket dörzsöltek sebeikre, vagy megrágták azokat, majd a pépes anyagot alkalmazták a nyílt sebekre. Az egyik felvételen egy fiatal nőstény csimpánz látható, amint növényi anyagot rágcsál, majd ezt applikálja az édesanyja sérülésére. Ezen kívül, a kutatók olyan eseteket is dokumentáltak, amikor csimpánzok más állatok sebeivel foglalkoztak, akikkel nem álltak rokoni kapcsolatban. Dr. Freymann kiemelte, hogy ez különösen izgalmas, mivel bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a vadon élő csimpánzok képesek az empátiára.
A kutatás során a tudósok több száz írásos megfigyelést is átnéztek, amelyek egy helyi mezőgazdasági állomás naplójából származtak. Ezek a feljegyzések az 1990-es évekre nyúlnak vissza, és helyi munkatársak, kutatók, valamint látogatók írták őket, leírva az általuk megfigyelt érdekes viselkedéseket. A naplóban található történetek között szerepelnek olyan események, amikor a csimpánzok leveleket használva dörzsölik sebeiket, vagy segítenek más csimpánzoknak eltávolítani a csapdákat a végtagjaikról. Néhány megfigyelés meglepően emberi hygiene szokásokat tükröz: egy feljegyzés arról számol be, hogy egy csimpánz leveleket használ a székelés utáni tisztálkodáshoz.
A kutatócsoport korábban már azonosította azokat a növényeket, amelyeket a csimpánzok a sérüléseik kezelésekor keresnek fel és fogyasztanak. A tudósok mintákat vettek ezekből a növényekből, és tesztelés során kiderült, hogy a legtöbbjük antibakteriális tulajdonságokkal bír. A csimpánzok nem az egyetlen nem emberi majmok, akik nyilvánvalóan ismerik a növényalapú gyógymódokat. Egy nemrégiben végzett tanulmányban egy vadon élő orangutánról számoltak be, aki rágott levélanyagot használt egy arcfekély gyógyítására. A tudósok úgy vélik, hogy a vadon élő majmok viselkedésének tanulmányozása, valamint a csimpánzok által használt növények megértése segíthet új gyógyszerek keresésében.
Dr. Freymann a BBC Newsnak azt nyilatkozta, hogy „minél többet tanulunk a csimpánzok viselkedéséről és intelligenciájáról, annál inkább ráébredünk, mennyire keveset tudunk valójában a természet világáról.” Kifejtette, hogy ha ő magát a dzsungelben találná, élelem és gyógyszer nélkül, valószínűleg nem tudna sokáig életben maradni, különösen, ha sérült vagy beteg lenne. Ezzel szemben a csimpánzok jól boldogulnak, mert tudják, hogyan férjenek hozzá a hely titkaihoz, és miként találják meg mindazt, amire szükségük van a túléléshez.