Xi és Putyin: Barátság, de nem túlságosan közel

Xi Jinping, a Kínai Népköztársaság elnöke és Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke látszólag a legjobb barátok, amikor együtt ünneplik a győzelmet a moszkvai Vörös téren. Xi a Putyin mellett, az ő jobbján foglalt helyet, ami a szoros szövetség jelképe. A győzelem napi felvonulás során a két ország katonái közösen vonultak fel. Xi Jinping nemrégiben a két ország közötti kapcsolatot „törhetetlennek” nevezte, és azt hangsúlyozta, hogy Oroszországnak és Kínának „acélbarátoknak” kell lenniük. Ez már a tizenegyedik látogatása Oroszországban, mióta 2013-ban elnökké választották, és a két vezető eddig több mint 40 alkalommal találkozott. Putyin már bejelentette, hogy ősszel ellátogat Kínába, a két vezető pedig a múltban még egy ritka nyilvános ölelést is megosztott egymással. Azonban a kapcsolatuk mögött több rejlik, mint amit a felszínen látni lehet.

Mathieu Boulegue, az Európai Politikai Elemző Központ munkatársa hangsúlyozta, hogy miközben sok szimbolikus gesztus és patriotikus megnyilvánulás van a két vezető között, a valóságban a kapcsolatuk sokkal bonyolultabb. Boulegue szerint a két elnök barátként vagy együttműködőként viselkedhet, de ugyanakkor versenytársakká is válhatnak bizonyos területeken. A látszólagos barátság mögött komoly politikai érdekek húzódnak meg, és érdemes figyelni a valódi tartalomra is.

Valójában Xi Jinping nagyon vékony határon egyensúlyoz. Oroszország fontos partner Kína számára, de Putyin ukrajnai inváziója miatt őt sok országban nemzetközi pariah-nak tekintik. Pekingnek óvatosnak kell lennie, hogy a Moszkvával való barátsága ne elszigetelje más potenciális partnereit, különösen, mivel gazdasági háborút vív az Egyesült Államokkal. Kína már hónapok óta udvarol Európának, és ezt a kampányt felerősítette, miután Donald Trump megkezdte elnöki ciklusát. Peking célja, hogy stabil alternatív globális partnerként mutatkozzon meg, szemben a Washingtonban uralkodó kiszámíthatatlan politikával.

A múlt héten jelek mutatkoztak arra, hogy ezek a diplomáciai lépések működnek. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint António Costa, az Európai Tanács elnöke üzeneteket váltottak Xi Jinpinggel és Li Qiang kínai miniszterelnökkel, hogy megünnepeljék a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok 50. évfordulóját. Azonban a lehetséges partnerség legnagyobb kihívását a Peking és Moszkva közötti szoros kapcsolat jelenti, valamint Kína gazdasági támogatása Oroszországnak. Kína nem ítélte el „régi barátját” az invázió miatt, inkább a „válság” befejezésére szólított fel.

Ha Xi Jinping túl közel áll Putyinhoz, az feszültséget okozhat Európában, amikor az barátságra vágyik. Ugyanakkor Xi egy másik fontos üzenetet is szeretne közvetíteni. Trump kezdeti próbálkozásai az ukrajnai háború befejezésére Putinnal való közeli személyes kapcsolata hangsúlyozásával zajlottak, ami arra késztette az elemzőket, hogy megkérdőjelezzék, Washington próbál-e feszültséget kelteni Moszkva és Peking között. Xi világossá akarja tenni Trump számára, hogy ez nem lehetséges. Az orosz és kínai vezetők egyaránt kifejezték, hogy Trump „Arany Kupola” rakétavédelmi rendszerének tervei „mélyen destabilizálóak”, és hogy ezek fegyveres űrpolitika felé terelik a világot. Mindkét vezető igyekszik bemutatni saját vízióját egy alternatív világ rendjéről, szemben az Egyesült Államok hegemóniájával.

Mindazonáltal Xi tudatában van annak, hogy míg Kína szuperhatalom, Oroszország hatalma már korlátozott. Az ukrajnai háború gyengítette Oroszország gazdaságát és csökkentette haderejét. A nyugati szankciók miatt Moszkva sokkal inkább Kínára támaszkodik gazdasági túléléséhez, ami jelentősen gyengítette a Kreml pozícióját a nemzetközi színtéren. Boulegue megjegyezte, hogy „Oroszországnak sokkal nagyobb szüksége van Kínára, mint fordítva”. Moszkvának el kell fogadnia ezt a helyzetet.

Putin és Xi együtt nézhetik a tankokat, amint végighaladnak a Vörös téren, és összefoghatnak, amikor szükség van egymásra. De a bátor kijelentések, mosolyok, kézfogások és alkalmi ölelések mögött potenciális forrásai lehetnek a feszültségnek és a zűrzavarnak, amelyek a következő években felszínre kerülhetnek. Vlagyimir Putyin vezette ünnepség keretein belül a moszkvai megemlékezés során a három éve tartó ukrajnai háborút a náci Németország ellen vívott háborúval kötötte össze. Ez az esemény arra utal, hogy a világ két legnagyobb gazdasága készen áll a kereskedelmi háború de-eszkalálására. A jövőbeli fejlődések és a konfliktusok alakulása tehát még sok izgalmas fordulatot tartogathat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c753ng233nvo

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük