Jack Draper, a brit teniszező, az 2025-ös francia nyílt teniszbajnokság ötödik kiemeltje lesz, amely május 25-től június 8-ig tart a híres Roland Garrosban. A francia nyílt bajnokság különleges helyet foglal el a tenisz világában, és a brit szurkolók számára az utóbbi években nem volt sok ok az örömre, amikor a brit játékosok teljesítményéről van szó, különösen a salakpályás versenyeken. Draper legutóbbi eredménye, hogy bejutott a Madrid Open döntőjébe, ahol szoros három szettben kapott ki Casper Ruudtól, szintén azt mutatja, hogy a brit szám egyre inkább felnő a feladathoz a salakos szezon során.
A brit teniszezők sikertelensége a francia nyílt bajnokságon régóta fennálló probléma. Az utolsó brit egyéni bajnok, Sue Barker, 1976-ban nyerte meg a versenyt, míg Andy Murray 2016-ban jutott el a döntőig. Tavaly hat brit játékos is az első fordulóban búcsúzott, ami a harmadik alkalom volt a XXI. században. Dan Evans, a brit játékos, akkor azt nyilatkozta, hogy a brit teniszezők „a legjobb helyzetben” vannak a salakos pályákhoz, és talán igaza is volt.
A salakpályás tenisz sokkal másabb technikai megközelítést igényel, mint a füves pálya. A játékosoknak több futásra, csúszkálásra és hosszabb labdamenetekre kell számítaniuk, ami megköveteli a fizikai erőnlét és a technikai tudás kombinációját. Iga Swiatek, a négyszeres francia bajnok, például példaértékű mozgásával és gyorsaságával képes lefedni a pályát, ami lehetővé teszi számára, hogy hatékonyan felépítse az agresszív fonákját. Draper is tapasztalta, hogy a fizikai állapot kulcsszerepet játszik a sikerében a salakon, különösen, hogy azelőtt nem sok tapasztalata volt ezen a felületen.
Draper korábban megsérült a francia nyílt bajnokság debütálásakor, és többször is nyilatkozott arról, hogy „az a srác, aki sokat sérül” szerepében találta magát. Azonban az új csapattagok, köztük Shane Annun fizioterapeuta és Matt Little konditrenőr, akik korábban Andy Murray csapatában dolgoztak, hozzásegítették őt a fejlődéshez. Draper azóta több mint három egymás utáni öt szettes mérkőzést is megnyert az Australian Open-en, és folyamatosan jelen van a tenisz világában.
A salakpályás versenyek egyik kulcseleme a csúszás, amely lehetővé teszi a játékosok számára, hogy jobban pozicionálják magukat a labdamenetek során. Draper és Jacob Fearnley, brit kollégája, a szezon előtt a National Tennis Centre-ben gyakorolták a csúszást, hogy javítsák egyensúlyukat és kontrolljukat a pályán. Fearnley eddig nem nyert salakpályás mérkőzést az ATP Tour-on, de a francia nyílt bajnokságra 9-3-as rekorddal érkezik.
A brit teniszezők teljesítménye a salakos szezon során biztató jeleket mutatott. Draper mellett Emma Raducanu is megmutatta tehetségét, hiszen eljutott az olasz nyílt bajnokság negyedik fordulójába, míg Jacob Fearnley és Katie Boulter is eredményeket könyvelhetett el magának. A brit teniszezők számára azonban a salakpályás versenyek kihívásai továbbra is fennállnak, hiszen az Egyesült Királyságban csupán 1,300 salakpályás teniszközpont található, ami a teljes pályák 5%-át jelenti.
Franciaországban, különösen Spanyolországban a salakpályák aránya sokkal magasabb, ahol a teniszklubok szembesülnek a salakpályák karbantartásának költségeivel és az időjárási viszonyokkal is. A brit Davis-kupa kapitánya, Leon Smith, korábban megjegyezte, hogy a brit fiatal teniszezők hajlamosak az akadémiák elkerülésére, holott Andy Murray a fiatal éveiben sok időt töltött salakpályás tornákon Európában.
Draper számára a salak nem feltétlenül a kedvenc felülete, de elmondása szerint fiatal korában jól szerepelt a salakos tornákon. A francia nyílt bajnokság előtt érzése szerint megerősítette a salakpályás teljesítményét, és bízik abban, hogy a közelgő versenyeken sikeresen szerepel. A brit tenisz jövője szempontjából az ilyen fiatal tehetségek, mint Draper, kulcsszerepet játszanak, és érdemes figyelemmel kísérni a fejlődésüket.
Forrás: https://www.bbc.com/sport/tennis/articles/cn5yzyydy0po