A tudósok új irányt vettek a robotporszívók felhasználásában, miután sikerült átkonfigurálniuk egy ilyen eszközt, hogy ne csak takarításra legyen képes, hanem telefonok töltésére és otthoni edzések segítésére is. A Bathi Egyetem kutatói szerint az egyre népszerűbb otthoni készülékek naponta átlagosan kevesebb mint két órát használnak, holott jelentősen több munkát is el tudnának végezni, amennyiben némi módosításon esnének át. A céljuk az volt, hogy bemutassák, a robotok nem csupán a takarításra korlátozódhatnak, hanem számos más feladatot is el tudnak látni.
A kutatók tapasztalatai szerint a háztartási robotok piaca 2023-ban 10,3 milliárd dollárra (7,7 milliárd font) nőtt, és várhatóan 2028-ra 24,5 milliárd dollárra emelkedik, ami azt jelzi, hogy ezek a készülékek egyre gyakoribbá válnak az otthonokban. Yoshiaki Shiokawa, a tanulmány szerzője, hangsúlyozta, hogy a robotokat gyakran egyfeladatos eszközökként tekintik, pedig valójában sokkal többre képesek, mint amit a felhasználók eddig gondoltak róluk. A kutatás során a tudósok 100 olyan funkciót azonosítottak, amelyeket a robotok egyszerű módosításokkal el tudnának látni. A Roomba robotporszívót például négy különböző feladatra programozták át, amelyek közé tartozik például a vásárolt élelmiszerek konyhába való szállítása.
Shiokawa elmondta, hogy a projekt során kiderült, hogy „minimum módosítások után a Roomba több szerepet is betölthet az otthonban”. A kutató megjegyezte, hogy a robotok a nap nagy részében inaktív állapotban vannak, ami azt jelenti, hogy sokkal többet ki lehetne hozni belőlük. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy a robotok új feladatainak ellátásához olyan berendezésekre lehet szükség, mint például egy kocsi, egy sisak vagy akár egy robotkar, amelyek valószínűleg nem állnak rendelkezésre a legtöbb háztartásban.
A tudósok által javasolt további feladatok között szerepel például a növények öntözése vagy akár a háziállatokkal való játék. Dr. Adwait Sharma, a tanulmány társszerzője, egyetértett Shiokawa véleményével, miszerint a robotok „inaktív ideje” új lehetőségeket teremt a rugalmas robotok és integrált rendszerek iránti növekvő igény kielégítésére, amelyek zökkenőmentesen illeszkedhetnek a mindennapi életünkbe.
Bár sokan kételkednek abban, hogy a jelenlegi robotporszívók képesek lennének komplex feladatokat ellátni, a Bathi Egyetem és a kanadai Calgaryi Egyetem kutatói célul tűzték ki, hogy bebizonyítsák, a takarítógépek és hasonló eszközök – mint például a fűnyírók – viszonylag könnyen átprogramozhatók és módosíthatók. Az eredmények azt mutatják, hogy a robotok képességeit jelentősen bővíteni lehet, amennyiben a felhasználók nyitottak a kreatív megoldásokra és hajlandóak kisebb fejlesztéseket eszközölni.
A kutatás arra is rávilágított, hogy a robotok potenciálisan nemcsak a tisztításra, hanem a mindennapi élet egyéb területeire is kiterjeszthetők. A tudósok javasolják, hogy a felhasználók várják el a robotoktól, hogy túllépjenek alapvető feladataikon, és képesek legyenek fizikailag navigálni az otthonban, hogy számos további funkciót elláthassanak. Ezzel a lépéssel a jövőbeli robotok nem csupán hasznos segítők lehetnek a háztartásban, hanem valóságos társak is a mindennapok során, akik segítenek a feladatok elvégzésében és a háztartás működtetésében.