Csapás a megújuló energia fejlődésére, leállították a nagy szélerőmű projektet

A dán Orsted energiavállalat bejelentette, hogy lemond a Hornsea 4 elnevezésű, hatalmas szélerőmű projektjéről, amelyet Kelet-Yorkshire partjainál terveztek. Ez a projekt a világ egyik legnagyobb offshore szélerőművévé válhatott volna, 2,4 GW kapacitással, ami több mint egymillió háztartás energiaellátásához elegendő. Az Orsted azonban úgy döntött, hogy a projekt gazdaságilag már nem indokolt, annak ellenére, hogy egy 15 éves szerződést írt alá az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta az energia eladását egy előre meghatározott áron. Az Egyesült Királyság offshore szélerőmű ipara az utóbbi években jelentős költségnövekedéssel küzd, amit a kormány is elismert.

A Energia Biztonság és Zöld Energiák Minisztériumának (DESNZ) szóvivője megjegyezte, hogy „tisztában vannak a globálisan magas infláció és az ellátási láncok korlátainak hatásaival, amelyek az iparágat Európa-szerte érintik.” Ez a projekt lemondása nem egyedülálló eset, hiszen a svéd Vattenfall is leállította egy 1,4 GW-os szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál 2023 júliusában, szintén a költségek emelkedése miatt. Ezt a projektet később átadták a német RWE energiacégnek, amely azt ígérte, hogy folytatni fogja a fejlesztést. Az offshore fejlesztők előtt álló nehézségek azonban komoly kérdéseket vetnek fel az Egyesült Királyság kormányának 2030-ra kitűzött tiszta energia célkitűzéseinek megvalósíthatóságával kapcsolatban, amely a Munkáspárt öt központi „küldetése” közé tartozik.

Jelenleg az Egyesült Királyság energiaellátásának valamivel több mint fele szél-, nap-, nukleáris és biomassza forrásokból származik. A kormány célja, hogy ezt az arányt 2030-ra 95%-ra emelje, ami mindössze öt éven belül realizálható. A cél eléréséhez az Egyesült Királyságnak meg kell háromszoroznia az offshore szélerőmű kapacitását, és meg kell dupláznia a nap- és szárazföldi szélerőművek számát a rendszerben. Az Aurora Energy becslései szerint ehhez jelentős átalakításra van szükség az elektromos hálózatban, beleértve 620 mérföld új felsővezeték építését, valamint alállomások és egyéb berendezések létrehozását.

Számos helyi közösség ellenáll az új energiainfrastruktúrák megépítésének, amelyek közvetlen közelükben valósulnának meg. Egyes iparági szakértők, valamint a Konzervatív és Reformpártok képviselői is azt állítják, hogy a 2030-as célkitűzés nem elérhető. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem gazdaságpolitikai professzora régóta hangsúlyozza, hogy az ilyen infrastruktúrák kiépítése a tervezett időkereten belül gyakorlatilag lehetetlen feladat. „Ha egy nagyon rövid távú célt nem érnek el, az maximalizálja a próbálkozás költségeit” – figyelmeztetett.

Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a célkitűzés – ahogy fogalmazott – „nagyon nehéz”, de szerinte egy „Herculean erőfeszítéssel” elérhető. Ed Miliband energiaügyi miniszter is elismerte, hogy a terv ambiciózus és vitatott, de határozottan állítja, hogy elengedhetetlen a költségek csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiaellátás biztonságának megteremtése érdekében.

A kormány bejelentette, hogy együttműködik az Orsted-tel annak érdekében, hogy a Hornsea 4 projektet „visszaállítsák a helyes útra”, és úgy vélik, hogy a tiszta energia küldetése még mindig elérhető. „Erős projektpipeline áll rendelkezésünkre a tiszta energia 2030-as megvalósításához, és küldetésorientált megközelítésünk biztosítja, hogy navigálni tudjunk a globális nyomások és az egyéni kereskedelmi döntések között” – mondta a szóvivő.

Miközben az Egyesült Királyságban a tiszta energia célkitűzések körüli viták folytatódnak, a JAFA napenergiafarm fejlesztői üdvözlik a hálózati kapcsolatok felgyorsítására irányuló terveket. Az Osney Lock létesítmény elegendő villamos energiát termel, hogy évente átlagosan 60 háztartást ellásson. A projekt keretében hulladékhőt osztanak el egy adatközpontból földalatti csöveken keresztül a felhasználókhoz. Eközben Skóciában az embereket arra figyelmeztették, hogy takarékosan használják a vízkészleteket, mivel ez volt a legszárazabb évkezdet 1964 óta.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük