India és Pakisztán feszültségcsökkentésének lehetőségei

A folyamatosan eszkalálódó India-Pakisztán konfliktus egyre aggasztóbb irányt vesz, amire a világ különböző országai is felfigyeltek, és a nyugalom megőrzésére szólítanak fel. Az elsődleges elképzelés az volt, hogy miután India légicsapásokat indított, és Pakisztán állítása szerint több indiai vadászgépet is lelőttek – amit Újdelhi nem erősített meg –, mindkét fél „győzelmet” hirdethetett volna, így csökkentve a feszültséget. Azonban a helyzet romlása, és a kölcsönös támadások elhúzódása egy sokkal súlyosabb következményekkel járó háborúhoz vezethet. A történelem során, például 2016-ban és 2019-ben, az Egyesült Államok és néhány más globális hatalom nyomásgyakorlása segítette elő, hogy Delhi és Iszlámábád kontrollálja a helyzetet és csökkentse a feszültséget. Most viszont a szenvedélyek magasra hágják, és a nacionalista retorika mindkét oldalon egyre fokozódik. Az országok a közelmúltban soha nem voltak ennyire közel háborúhoz.

Ayesha Siddiqa, egy pakisztáni akadémikus, aki a londoni King’s College vendégkutatója, arra figyelmeztet, hogy a nemzetközi közösség csendje rendkívül veszélyes. Szerinte bár a feszültségek évtizedek óta jelen vannak, most először találkoznak a felek olyan konfliktussal, amelyet senki sem figyel, és senki sem kényszerít arra, hogy álljanak meg. Ha Washington nem lép közbe, Iszlámábád és Delhi valószínűleg továbbra is vádaskodnak egymással. Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere ugyan arra figyelmezteti India és Pakisztán vezetőit, hogy csökkentsék a feszültséget, de más amerikai vezetők üzenete eltérő. JD Vance, az amerikai alelnök a Fox News-nak adott interjújában kijelentette, hogy egy esetleges háború India és Pakisztán között „nem a mi ügyünk”. Vance Indiában tartózkodott, amikor a Kasmírban történt támadás következtében 26 civil életét vesztette.

A múltban, például 2019-ben, a feszültségek gyorsan csillapodtak, miután India a saját elmondása szerint „sebészeti csapásokat” hajtott végre Pakisztánban, terroristák által használt táborok ellen. Az indiai légierő egy gépe a krízis következtében lezuhant, és a pilótát elfogták Pakisztánban. Őt két nappal később szabadon engedték, miután állítólag Washington és más világ hatalmak beavatkoztak. Az aktuális konfliktus intenzitása azonban más, és a szenvedélyek mindkét oldalon magasra hágják. Míg a Trump-adminisztráció prioritásai inkább a vámok, Kína, illetve az ukrán-orosz háború körül forognak, szükség lesz egy közös nemzetközi erőfeszítésre a két nukleáris fegyverrel rendelkező rivális feszültségeinek csökkentésére.

Kína, mint a dél-ázsiai térség másik fontos hatalma, szoros gazdasági és katonai kapcsolatokkal rendelkezik Pakisztánnal. Az ország több mint 50 milliárd dollárt fektetett be Pakisztánba a Kínai-Pakisztáni Gazdasági Folyosó keretein belül, hogy támogassa a kereskedelmet. Kínának emellett megoldatlan határproblémái is vannak Indiával, és a két ország 2020-ban már összeütközésbe is került a Himalájában. A feszültségek ellenére Kína India második legnagyobb kereskedelmi partnere.

Shen Dingli, a sanghaji nemzetközi ügyek szakértője úgy véli, hogy ha az Egyesült Államok nem érdekelt a konfliktus megoldásában, akkor az ENSZ Biztonsági Tanácsának más állandó tagjainak is be kellene avatkoznia. Szerinte a P-5 tagok hiteles vizsgálatot indíthatnak az incidens körülményei között, hogy válaszoljanak India aggályaira. A Perzsa-öböl államai, mint Katár, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek, amelyek szoros kapcsolatban állnak mindkét országgal, fokozhatják a közvetítési erőfeszítéseiket. Szaúd-Arábia külügyi államtitkára, Adel Al-Jubeir május 7-én érkezett Delhibe, amit meglepetés látogatásnak tekintettek a feszültségek kiéleződése közepette. Az indiai külügyminiszter, Subrahmanyam Jaishankar elmondta, hogy jó megbeszélésen van túl Al-Jubeirrel, aki osztotta India nézőpontját a terrorizmus elleni határozott fellépésről.

A közelmúlt eseményei alapján a jelenlegi válságból egy olyan helyzet is kialakulhat, ahol mindkét fél „győzelmet” hirdethet, hogy ezzel elégedetté tegyék a saját közönségüket. India azzal érvel, hogy a Pakisztán területén található gyanús militáns rejtekhelyek ellen végrehajtott rakétacsapások a Pahalgamban végrehajtott támadásért felelősök „számadásra vonását” szolgálták. A nyugalom helyreállítása érdekében mindkét félnek meg kellene találni a módját, hogy elkerüljék a további eszkalációt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/clyzg8ygeezo

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük