Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, nemrégiben bejelentette, hogy 50%-os vámot ajánl fel az Európai Unióból érkező összes termékre, amely az Egyesült Államokba kerül. A bejelentés pénteken történt, amikor Trump a közösségi médián keresztül megosztotta, hogy a két fél közötti tárgyalások nem haladnak előre. Az új vámok 2025. június 1-jén lépnek életbe, és ez a lépés markánsan fokozza Trump kereskedelmi háborúját az EU-val szemben. Eddig a kormányfő egy 20%-os vámot javasolt a legtöbb európai termékre, amelyet később 10%-ra csökkentett július 8-ig, hogy időt biztosítson a tárgyalásokra.
A hírek szerint Trump nem csak az EU termékeire vonatkozó vámokkal foglalkozik, hanem kifejezetten az Apple termékeire is figyelmet fordít. Azt állította, hogy ha az iPhone-ok nem az Egyesült Államokban, hanem például Indiában vagy máshol készülnek, akkor az Apple-nek legalább 25%-os vámot kellene fizetnie az Egyesült Államoknak. Trump már korábban is tájékoztatta az Apple vezérigazgatóját, Tim Cookot, hogy elvárja, hogy az amerikai piacon értékesített iPhone-ok az Egyesült Államokban készüljenek. A szakértők szerint azonban kérdéses, hogy ezek a fenyegetések valósággá válhatnak-e, mivel Trump korábban is visszavonta néhány agresszív javaslatát, miután a pénzügyi piacokon zűrzavar keletkezett, és a vállalkozások is hangot adtak ellenérzéseiknek.
Az EU eddig nem reagált Trump legújabb fenyegetésére, amely közvetlenül a két fél közötti kereskedelmi tárgyalások előtt történt. Aslak Berg, a Közép-európai Reformközpont kereskedelmi szakértője úgy véli, hogy Trump bejegyzése inkább a tárgyalások előtti nyomásgyakorlásra irányult. Az elemzők megjegyzik, hogy a vám egy belső adó, amelyet az importált árukra vetnek ki, és ez az importáló vállalatoknak kell megfizetniük. Berg szerint az EU nem fog engedni, és a tárgyalások rendkívül nehezek lesznek.
A pénzpiacok reakciója a fenyegetésekre nem maradt el, hiszen pénteken a tőzsdei részvények, úgy az Egyesült Államokban, mint az EU-ban, csökkentek. Az S&P 500 körülbelül 1%-ot esett, míg a német DAX több mint 1,7%-kal csökkent. Az Apple részvényei is jelentős esést mutattak, miután Trump korábban felmentette a kulcsfontosságú elektronikai termékeket, például a okostelefonokat a vámok alól, most pedig több mint 2%-os csökkenést könyvelhettek el.
Trump kereskedelmi panaszai az EU-val szemben főként az egyenlőtlen kereskedelmi kapcsolatokra összpontosítanak, mivel az EU több árut értékesít az Egyesült Államokban, mint amennyit onnan vásárol. A kereskedelmi hiányt Trump az amerikai vállalatokra nézve igazságtalannak tartott politikákkal magyarázza. Az EU-t érintő 20%-os vám bejelentése, amelyet a „Felszabadítási Nap” keretében osztott meg, világszerte tárgyalásokat indított el.
Míg néhány ország, különösen a kisebbek, hajlandók voltak engedményekre, addig az EU, valamint Kína és Kanada keményebben állt ellen a fenyegetéseknek, és késznek mutatkoztak arra, hogy saját vámjaik emelésével válaszoljanak az Egyesült Államok termékeire. Trump pénteken azt is megjegyezte, hogy az EU-val való tárgyalások „nagyon nehézek”, és azt állította, hogy az uniót „az Egyesült Államok kizsákmányolásának elsődleges céljával” alakították meg.
A pénzügyminiszter, Scott Bessent a Fox News-nak nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Államok további engedményeket vár Európától. „Az elnök úgy véli, hogy az EU javaslatai nem olyan színvonalúak, mint amit a más fontos kereskedelmi partnereinktől láttunk” – mondta. A Trump-féle panaszok elsősorban az élelmiszerekre és az autókra vonatkoznak. A Volvo vezérigazgatója, Hakan Samuelsson reagálva Trump fenyegetésére elmondta, hogy a vásárlóknak jelentős költségnövekedéssel kell szembenézniük a vámok következtében, de reméli, hogy hamarosan megállapodás születik, mivel a kereskedelem leállítása nem lenne sem az EU, sem az Egyesült Államok érdeke.