Az AI-t elutasító emberek

Sabine Zetteler nem látja az mesterséges intelligencia (AI) használatának értékét, és határozottan elutasítja az AI által nyújtott lehetőségeket. „Nemrég olvastam egy igazán szép mondást, ami valahogy úgy hangzott, hogy ‘miért is olvasnék egy olyan dolgot, amit valaki nem volt hajlandó megírni?’ Ez egy rendkívül erős kijelentés, és teljesen egyetértek vele” – mondja Zetteler, aki egy londoni kommunikációs ügynökséget vezet, körülbelül tíz alkalmazottal, akik közül néhányan teljes munkaidőben, míg mások részmunkaidőben dolgoznak. Azt is hozzáteszi, hogy számára teljesen értelmetlen, hogy olyan dolgokat küldjön el, amelyeket nem ő írt. „Mi értelme van újságot olvasni, amit botok írtak, vagy AI által készített zenét hallgatni? Hol van a boldogság, a szeretet, vagy a törekvés arra, hogy jobbá váljak mint alapító? Számomra ez semmit nem jelent” – mondja.

Zetteler a mesterséges intelligencia elterjedésével szembenállók táborába tartozik, amely igazán felerősödött a ChatGPT 2022 végén történt bevezetésével. Az azóta eltelt időben a szolgáltatás és számos riválisa hihetetlen népszerűségnek örvend, a ChatGPT havi több mint öt milliárd látogatással büszkélkedhet a Semrush szoftvercég adatai szerint. Az AI rendszerek, mint például a ChatGPT, tanítása óriási mennyiségű energiát igényel, és miután betanultak, működtetésük is energiaigényes. Nehéz pontosan meghatározni, mennyi elektromosságot használnak az AI rendszerek, de a Goldman Sachs egyik jelentése szerint egy ChatGPT lekérdezés majdnem tízszer annyi energiát használ, mint egy Google keresés. Ez sokakat kényelmetlenné tesz.

Florence Achery, a Yoga Retreats & More tulajdonosa szintén az AI elutasítói közé tartozik, és számára a környezeti hatások a legfőbb ok, amiért távol tartja magát az AI-tól. „Az első reakcióm az volt, hogy az AI lélektelen, és ellentmond az üzletem lényegének, ami a humán kapcsolatokra épül” – mondja Achery, aki Londonban él. „Azonban rájöttem, hogy a környezeti hatás borzalmas, a működtetett adatközpontok által igényelt energiafogyasztás miatt. Nem hiszem, hogy az emberek tudatában vannak ennek.”

Zetteler elismeri, hogy tiszteli az AI-t a társadalmi jó érdekében végzett munkájáért, de aggasztja a társadalomra gyakorolt szélesebb hatás. „Örülök, hogy az AI létezik a vak emberek számára, ha ezzel cikkeket tudnak fordítani, és bármi, ami igazán hasznos. De általánosságban nem gondolom, hogy hosszú távon jót tenne nekünk.” Amikor arról kérdezik, hogy aggódik-e amiatt, hogy a rivális cégek AI-t használnak, Zetteler azt válaszolja: „Mint minden, spórolhatnék pénzt azzal, hogy az ügynökségünket EasyJet járatokkal küldöm Milánóba a vonat helyett. Már így is a profitmargóim nem tűnnek sikeresnek, ha ezt a mértéket használom, de mi lenne, ha a sikert az alapján mérnénk, hogy mennyit járulunk hozzá a társadalomhoz és mennyire jól alszunk?”

Sierra Hansen, Seattle-ben élő közszolgálati munkatárs, szintén elutasítja az AI használatát. Számára az a legnagyobb aggodalom, hogy az AI használata károsítja a problémamegoldó képességünket. „A mi agyunk az, ami segít megszervezni a napjainkat, nem az AI Copilot, hogy megmondja, hogyan kezeljem az időbeosztásomat. Az emberek feladata, hogy alkalmazzák a kritikai gondolkodás képességeiket, és ha egyszerű feladatokat adunk a ChatGPT-nek, akkor nem saját magunk oldjuk meg a problémákat. Az AI gondolkodik helyettünk.”

Nem mindenki engedheti meg magának, hogy elutasítsa az AI-t. Jackie Adams, aki digitális marketing területén dolgozik, kezdetben a környezeti okok miatt ellenállt az AI használatának, mert úgy érezte, hogy ez lustaság. „Hallottam az adatközpontok működtetéséhez szükséges energiáról és arról, hogy mennyi területet foglalnak el, és ez nem ült jól velem. Nem értettem, miért van szükség rá” – mondja. Azonban körülbelül egy évvel ezelőtt a marketing cégnél, ahol dolgozik, három kollégája elkezdte alkalmazni az AI-t, például szövegírásra és ötletgenerálásra. Hat hónappal ezelőtt Adamsnek követnie kellett őket, miután azt mondták neki, hogy csökkentenie kell a költségvetését. „Akkor már nem volt hatalmam felette” – mondja. Mostanra már nem tekinti lusta dolognak az AI használatát. „Felemelheti a munkámat és javíthatja az eredményeket.”

James Brusseau, a Pace University filozófiaprofesszora, aki az AI etikájára specializálódott, úgy véli, hogy az AI használatának elutasítási lehetősége már elmúlt. „Ha tudni akarjuk, miért hoztak egy döntést, emberekre lesz szükségünk. Ha viszont nem érdekel minket ez, valószínűleg AI-t fogunk használni” – mondja Brusseau. Adams elfogadta az AI használatát a munkájában, de továbbra is szomorú az AI növekvő befolyása miatt. „Még ha Google keresést végzünk, az is tartalmaz egy AI összefoglalót, míg egyes e-mailek is tartalmaznak egy rövid összefoglalót. Most már szinte úgy érzem, hogy nincs kontrollunk. Hogyan tudom mindezt kikapcsolni? Ez lavinázik.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15q5qzdjqxo

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük