Fedezd fel az Északi-sark titkos archívumát, ahol a nagy művek másolatai őrződnek

A Sarkkörön túl, Norvégia szárazföldje és az Északi-sark között található Svalbard szigetcsoportja fagyos, hegyvidéki és távoli környezete nemcsak a természet csodáit rejti, hanem egy különleges adatmegőrző archívumot is, amely a világ legészakibb települése, Longyearbyen közelében található. Az Arctic World Archive (AWA) egy régi, leállított szénbányában helyezkedik el, ahol az emberek különböző adatokat tárolhatnak filmre rögzítve, ezzel biztosítva, hogy az információk akár több száz évig fennmaradjanak. Rune Bjerkestrand, az archívum alapítója így fogalmazott: „Ez a hely azért létezik, hogy biztosítsa az információk túlélést a technológiai elavulás, az idő és az öregedés ellen. Ez a küldetésünk.”

A felfedezéshez elindulva, fejünkön lámpákkal egy sötét folyosón haladtunk, amely 300 méter mélyen vezetett a hegybe, míg meg nem érkeztünk az archívum fém ajtajához. Az archívum belsejében egy konténer áll, amely ezüst csomagokkal van tele, mindegyik csomag filmtekercseket tartalmaz, melyeken az adatok tárolódnak. Bjerkestrand elmondása szerint „ez rengeteg emlék, rengeteg örökség”, hiszen itt digitális műalkotások, irodalmi művek, zene és mozgóképek találhatók. Az archívum nyolc évvel ezelőtti létrehozása óta több mint 100 betét érkezett a világ 30 országából, köztük olyan digitális műtárgyak, mint a Taj Mahal 3D-s modelljei, a Vatikáni Könyvtár ősi kéziratai, valamint a híres Edvard Munch-festmény, a Kiáltás.

Az AWA kereskedelmi alapú műveletként működik, és a norvég Piql adatmegőrző vállalat technológiájára támaszkodik, amelynek vezetője szintén Bjerkestrand. Az archívumot a Global Seed Vault ihlette, amely egy közeli magbank, ahol a növényfajták megőrzésére szolgáló magok találhatók, hogy azok visszaállíthatók legyenek a természeti vagy emberi katasztrófák után. Bjerkestrand megjegyezte, hogy Svalbard tökéletes hely a biztonságos adatmegőrző létesítmények számára, mivel „messze van mindentől! Messze a háborúktól, válságoktól, terrorizmustól és katasztrófáktól. Mi lehetne biztonságosabb!”

A bányában sötét, száraz és hűvös van, a hőmérséklet egész évben fagypont alatt marad; ezek a körülmények ideálisak a filmek biztonságos tárolására évszázadokig. Bjerkestrand szerint, ha a globális felmelegedés következtében a vastag sarkvidéki permafroszt megolvadna, a páncél még mindig elég robusztus ahhoz, hogy megőrizze tartalmát. A kamra hátsó részében egy másik nagy fém doboz található, amely a GitHub Code Vaultot tartalmazza. Itt a szoftverfejlesztő több száz nyílt forráskódú filmtekercset archivált, amelyek számítógépes operációs rendszerek, szoftverek, weboldalak és alkalmazások alapját képezik.

Kyle Daigle, a GitHub ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy „hihetetlenül fontos az emberiség számára a szoftver jövőjének biztosítása, mivel ez a mindennapi életünk szempontjából rendkívül kritikus”. A vállalat különböző hosszú távú tárolási megoldásokat vizsgált, és bár néhány meglévő mechanizmus sokáig tárolható, szükség van a technológiára is, hogy el lehessen olvasni őket. A Piql központjában, Dél-Norvégiában a digitális fájlokat fényérzékeny filmre kódolják. Alexey Mantsev, a vállalat vezető termékfejlesztője elmagyarázta, hogy „az adatok bit és byte sorozata”, és a filmeken az ügyfelek adataiból származó biteket képekké alakítják.

A hosszú távú tárolási módszerekkel kapcsolatban gyakori kérdés, hogy az emberek megértik-e majd, mit őriztek meg, és hogyan lehet azt a jövőben visszanyerni. A Piql ezt is figyelembe vette, és ezért egy optikailag olvasható útmutatót is nyomtatnak a filmre. A digitális világban nap mint nap több adat keletkezik, mint valaha, de a szakértők régóta figyelmeztetnek egy esetleges „digitális sötét kor” veszélyeire, mivel a technológiai fejlődés az előző szoftvereket és hardvereket elavulttá teheti. A vállalatok sokféle hosszú távú adatmegőrzési lehetőséget kínálnak, mint például a mágneses szalagok, de újabb innovációk is ígéretesek.

Míg a BBC látogatása alatt az AWA három évente kap betéteket, a legfrissebb felvételek között megtalálhatóak voltak veszélyeztetett nyelvek felvételei és Chopin kéziratai, valamint egy fotós munkái is, aki a tengerszint-emelkedés által fenyegetett Csendes-óceáni szigeteket dokumentálta. A digitális világ folyamatosan változik, és az archívum célja, hogy megőrizzük az emberi kultúra és tudás egy darabját a jövő generációi számára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vnyn17p57o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük