A SpaceX legújabb tesztje, amely a hatalmas Starship rakétát próbálta ki, sajnos kudarcot vallott, mindössze néhány perccel a startot követően. Elon Musk cége, a SpaceX hivatalos forrásaiból származó információk szerint a rakéta felső szakasza elveszett, miután problémák merültek fel a Texasból indított kilövés során. Ugyanakkor a Super Heavy rakétarész sikeresen visszatért a kilövőállásra, ami a földi irányító csapatok tapsát váltotta ki. Az eseményre a Blue Origin új Glenn rakétarendszerének első repülése után került sor, amelyet Jeff Bezos, az Amazon alapítója támogat. Mindkét technológiai milliárdos célja, hogy dominálja az űrhajópiacot.
A SpaceX közlése szerint a Starship rakéta „gyors, nem tervezett szétesésen” ment keresztül az emelkedési égetés során. A cég a közösségi médiában tette közzé, hogy a csapatok folytatni fogják az adatok elemzését a repülési teszt során felmerült problémák megértése érdekében. „Egy ilyen teszt során a siker abból származik, amit tanulunk, és a mai repülés segít javítani a Starship megbízhatóságát” – írták. Az interneten megosztott, nem ellenőrzött felvételek azt mutatják, hogy a rakéta lángok között szétesik, míg más felvételeken narancssárga fénygömbök repkednek az égen Port-au-Prince, Haiti fővárosa felett, füstcsíkokat hagyva maguk után. Elon Musk a közösségi médiában azt írta: „A siker bizonytalan, de a szórakozás garantált!”, miközben egy videót osztott meg, amelyen a lángoló nyomvonal látható az égen.
A SpaceX vezetője később arról tájékoztatott, hogy az elsődleges indikációk szerint oxigén/üzemanyag szivárgás történt a rakéta motorjának tűzfalánál, amely elég nagy volt ahhoz, hogy a nyomás meghaladja a szellőztető kapacitást. Musk hozzátette, hogy „eddig semmi nem utal arra, hogy a következő indítást a következő hónapra halasztanánk”. A kilövésről készült felvétel 7,2 millió megtekintést ért el a SpaceX élő közvetítése során. A Starship rendszer a texasi Boca Chicából indult el 17:38 EST (22:38 GMT) időpontban, a cég hetedik tesztmissziójaként. A Starship felső szakasza tervezett módon, közel négy perccel a felszállás után vált le a Super Heavy rakétarészről. Azonban Dan Huot, a SpaceX kommunikációs menedzsere a közvetítés során bejelentette, hogy a misszió csapatai elvesztették a kapcsolatot a rakétával.
A Super Heavy rakétarész körülbelül hét perccel a felszállás után, tervezett módon visszatért a kilövőállásra, ami újabb tapsot váltott ki a földi irányító csapatok körében. Az Egyesült Államok Szövetségi Légiközlekedési Hatósága (FAA) is tudomásul vette, hogy „anomalía történt” a SpaceX misszió során. A FAA közleménye szerint rövid időre lelassította és elterelte a légi forgalmat azon a területen, ahol az űreszköz törmelékei hullottak. Az ügynökség azt is hozzátette, hogy a normál működés helyreállt.
Ez az esemény mindössze egy nappal azelőtt zajlott, hogy egy másik SpaceX rakéta Floridából indult el, amely két magánkézben készült holdraszálló egységet és egy mikro roveret vitt a Holdra. Az ember nélküli Falcon 9 rakéta a Kennedy Űrközpontból indult szerdán. Jeff Bezos Blue Origin vállalata pedig sikeresen indított egy rakétát az űrbe először, ami óriási lépés volt Bezos és cége számára, amely évek óta dolgozik azon, hogy egy rakétát pályára állítson. Az űriparban zajló verseny tehát továbbra is éles, és a közeljövőben várhatóan még több izgalmas fejleményre számíthatunk.