Trump és Ramaphosa összecsapása Dél-Afrikában

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, a politikai Rottweiler szerepét tölti be a szélsőjobboldali afrikánus csoportok számára, akik a Dél-afrikai Köztársaság elnökével, Cyril Ramaphosával szemben léptek fel. Az afrikánus szimpatizánsok lelkesen üdvözölték Trump váratlan támadását Ramaphosa ellen az Oval Office-ban, ahol a Szolidaritás Mozgalom, amely a Trump-kormányzatnál lobbizott az Egyesült Államokban, kifejezte örömét, hogy Dél-Afrika „hatalmas problémái a nemzetközi színtérre kerültek”. Ernst Roets, a szélsőjobboldali afrikánus csoportok egyik vezető alakja, nyilvánosan kifejezte elismerését Trump iránt. „Donald Trump ma történelmet írt” – írta a X közösségi platformon, megköszönve neki, hogy bemutatta Julius Malema, a radikális ellenzéki politikus „Lőj a boerre; lőj a gazdára” című dalát. A Szolidaritás Mozgalom egyik tagja, Jaco Kleynhans még tovább ment, kijelentve, hogy Trump Nobel-díjat érdemelne, mert „a farmgyilkosság válságát a nemzetközi napirendre helyezte”.

Pieter du Toit, egy neves afrikánus politikai publicista, a Trump által indított támadást úgy értékelte, mint a Dél-Afrikában működő aktivisták által az amerikai szélsőjobboldal irányába terjesztett túlzásokat és félrevezetéseket, amelyek végre célt értek. Sok dél-afrikai elismerően beszélt Ramaphosa higgadt reakciójáról, aki mosolygott, amikor Trump grimaszolt. Ugyanakkor sokan dühösek a szélsőjobboldali csoportokra, amelyek patriotizmus hiányát róják fel, amiért lobbiztak a Trump-adminisztrációhoz, hogy kemény vonalat képviseljenek a Dél-afrikai Köztársasággal szemben. E kritikusok emlékeztetnek arra, hogy Dél-Afrikában nemzetegységi kormány működik, amely tíz pártból áll, és célja a nemzet számtalan problémájának kezelése, a magas bűnözési szint, valamint a 32%-os munkanélküliségi ráta, amely különösen a fekete lakosságot sújtja.

A „szivárvány nemzet” eszméje a Fehér Házban is megjelent, hiszen a dél-afrikai kormány delegációjában részt vett John Steenhuisen, Dél-Afrika legmagasabb rangú fehér politikusa, aki a Demokratikus Szövetség (DA) mezőgazdasági minisztere. Steenhuisen elismerte, hogy Dél-Afrikának „valódi biztonsági problémája van”, és hangsúlyozta, hogy ehhez „sok erőfeszítés szükséges”. Kijelentette, hogy növelni kell a rendőrségi forrásokat, ugyanakkor elutasította azt a nézetet, hogy a fehér gazdák többsége elmenekülne: „Valóban, Dél-Afrika kereskedelmi és kisgazdáinak többsége itt szeretne maradni és működőképessé tenni a gazdaságot.”

Trump videója tovább növelte a politikai feszültséget, amikor bemutatta a radikális ellenzéki párt, az Afrikai Gazdasági Szabadságharcosok (EFF) vezetőjének dalát. A párt földigénylésre és a föld nacionalizálására szólít fel, és Malema gyakran énekli a dalt politikai rendezvényein. Trump azt is firtatta, miért nem léptek fel Malema ellen. A dal, amely egykor az apartheidellenes mozgalom himnusza volt, ellenállásba ütközött, de a Dél-afrikai Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy „egy ésszerűen tájékozott személy” tudja, hogy a „protest dalok” nem értendők szó szerint.

Ramaphosa hangsúlyozta Trumpnak, hogy Dél-Afrika demokrácia, és bár a kormány „teljes mértékben ellene van” Malema kijelentéseinek, az EFF-nek joga van létezni. Az EFF tavaly a negyedik helyet foglalta el a parlamenti választásokon, Ramaphosa pedig nem volt hajlandó politikai támogatást adni Malemának. Steenhuisen Trumpnak elmondta, hogy a DA, egy közép-jobboldali párt, a kormányban dolgozik, hogy megakadályozza az EFF hatalmát, és hogy segíteni tudjanak Dél-Afrika problémáinak megoldásában.

Ramaphosa a nemzeti egység szószólójaként lépett fel, hivatkozva Nelson Mandela nevére, aki a faji megbékélés szimbóluma volt a fehér kisebbségi uralom megszűnése után 1994-ben. Az afrikánusok egy része azonban úgy érzi, hogy nem tudnak Dél-Afrikában élni, és Trump menekültstátust ajánlott nekik, míg közel 60 afrikánust már áttelepítettek az Egyesült Államokba. Trump támogatása a szélsőjobboldali csoportok számára új lendületet adott, hiszen februárban többen is megjelentek a dél-afrikai Pretoria városában, a nagykövetség előtt, ahol olyan táblákat tartottak, amelyek ezt hirdették: „Tegyük Dél-Afrikát ismét naggyá!”

A Dél-afrikai Földreform Minisztere, Mzwanele Nyhontso elismerte, hogy a Fehér Házban zajló megbeszélés „kényelmetlen volt nézni”, és hangsúlyozta, hogy Dél-Afrikában nincs népirtás, csupán bűnözés, amely más országokban is jelen van. Nyhontso dicsérte Ramaphosát a higgadtságáért, amiért nem vágott vissza Trumpnak. Az afrikánus golflegendák, akik szintén részt vettek a találkozón, megpróbálták enyhíteni a feszültséget, és a másik oldalon a legnagyobb dél-afrikai szakszervezet vezetője, Zingiswa Losi felhívta a figyelmet a vidéki területeken tapasztalható szörnyű helyzetre, ahol a fekete lakosságot sújtja a bűnözés. „A probléma Dél-Afrikában nem feltétlenül a faji különbségekről szól, hanem a bűnözésről” – tette hozzá.

A legfrissebb adatok szerint a farmgyilkosságok áldozatai között öt fekete és egy fehér áldozat volt, ami tovább hangsúlyozza a bűnözés összetettségét Dél-Afrikában. Az ország jövője szempontjából tehát elengedhetetlen, hogy a kormány és a politikai vezetők közösen dolgozzanak a megoldásokon, hiszen a bűnözés nem csupán egy adott közösséget érint, hanem az egész társadalmat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz9yyd2epk2o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük